Sanluo Precision er en førende kinesisk producent og leverandør af præcisions-CNC-fremstilling, som kan prale af solid teknisk ekspertise til at levere CNC-behandlingstjenester på mikronniveau. Vi specialiserer os i højpræcisions- og kompleksbearbejdning og leverer skræddersyede løsninger til avancerede sektorer, herunder rumfart, præcisionsinstrumentering, optisk udstyr og halvlederudstyr. Vi understøtter tilpasset udvikling af indviklede og svære at bearbejde komponenter, der fuldt ud opfylder de strenge ydeevnekrav fra avanceret industriel fremstilling.
Forfatter: Senior Technical Manager, Sanluo Precision (Shenzhen)
Jeg har oparbejdet næsten 9 års praktisk erfaring med speciale i præcisionsakselkomponenter og bearbejdning af formkerner. Hver arbejdsdag gennemgår og behandler jeg tegninger af skaftdele indsendt af formproducenter fra ind- og udland. Langsigtet frontlinjekommunikation hjælper mig til fuldt ud at forstå de virkelige smertepunkter hos formkunder med hensyn til dimensionsstabilitet, koaksialitetskonsistens og overfladeforseglingsydelse. Mange træk-skjulte tolerancerisici kan identificeres på det tidlige revisionsstadium, hvilket undgår omarbejde og leveringsforsinkelser for efterfølgende ordrer.
Fra prototypeprøvestykker til masseproduktion i store partier, rimeligt opspændingsskema, tilpasning af skæreparametre og produktionsmiljø med konstant temperatur er kernegarantierne for stabil delkvalitet. Ved håndtering af meget vanskelige arbejdsemner af akseltype, vil vi give målrettet fremstillingsfeedback til kundetegninger for at balancere tekniske krav og produktionsgennemførlighed.
| dimensionel nøjagtighed | OD | ID | T (C) | DP | SW |
| enhed:±/mm | 0.002 | 0.005 | 0.002 | 0.002 | 0.005 |
| Geometrisk nøjagtighed | rundhed | koaksialitet | ligehed | cylindricitet | symmetri |
| enhed:±/mm | 0.002 | 0.005 | 0.002 | 0.008 | 0.008 |
| produktionskapacitet | 1~999999 stk | 1~999999 stk | 1~999999 stk | 1~999999 stk | 1~999999 stk |
| produktionscyklus | 3-20 dage | 3-20 dage | 3-20 dage | 3-20 dage | 3-20 dage |
Vores fabrik opnår streng præcision på mikronniveau gennem standardiserede arbejdsgange. Vi leverer bearbejdningsnøjagtighed op til IT5-IT6-kvalitet, med individuelle kritiske dele, der når IT4-kvalitet. Den dimensionelle tolerance er stabilt kontrolleret inden for ±0,002-0,01 mm, mens geometriske tolerancer såsom rundhed, cylindricitet, parallelitet og vinkelrethed er begrænset til under 0,003 mm. Overfladeruheden af færdige komponenter varierer fra Ra 0,2μm til Ra 0,8μm.
Vi anvender højpræcisionsbearbejdningsudstyr med positioneringsnøjagtighed på 0,003 mm og gentagen positioneringsnøjagtighed på 0,002 mm, hvor spindeludløb kontrolleres under 0,002 mm. Et værksted med konstant temperatur opretholder 20±1℃ og 50±5% luftfugtighed for at eliminere termisk ekspansion og sammentrækningsfejl. Udstyret med Zeiss CMM med 0,001 mm detektionsnøjagtighed, er hver batch af dele fuldt inspiceret for at sikre ensartet dimensionsstabilitet.
Som en professionel leverandør af præcisions-CNC-fremstillingstjenester optimerer vi løbende kerneprocesser til ultrapræcisionsscenarier og løser flere industriflaskehalse i højpræcisionsbearbejdning:
● Bearbejdning af tyndvæggede komponenter: Bearbejd stabilt vægtykkelse fra 0,5 mm til 2 mm. Vedtag symmetrisk lagdelt skæring og optimeret spændestrategi for at kontrollere overordnet deformation under 0,01 mm.
● Dybe huls bearbejdning: Understøt bearbejdning af dybe huller med L/D-forhold over 10. Anvend dybe huls-bor og pistolbor for at opnå H7-hultolerance og rethed inden for 0,05 mm pr. 100 mm.
● Slank akselbearbejdning: For slanke skafter med L/D-forhold over 20 skal du anvende følgestøtter og centerstøtter for at begrænse bøjningsdeformation inden for 0,02 mm pr. 100 mm.
● Overfladebehandling med spejl: Drejning af enkeltkrystal diamantværktøj opnår spejleffekt med overfladeruhed Ra ≤ 0,05 μm, velegnet til højforseglede og højpræcisionsmatchende overflader.
● Mikro præcisionsbearbejdning: Understøtter en minimumsstørrelse på 0,1 mm, inklusive mikroriller, mikrohuller og mikrotrinstrukturer til ultrapræcisionsudstyr.
Vi implementerer streng kvalitetsstyring i hele processen. Alle nye produkter gennemgår procesverifikation på programmer, værktøjer og inventar før masseproduktion. Første artikelinspektion er obligatorisk for at bekræfte processtabilitet. Komplette materialecertifikater, hårdhedstestrapporter og kemiske sammensætningsanalysedokumenter leveres for hver batch af ordrer.
| Mekaniske specifikationer | X/Y/Z vandring: 320/280/300 mm Arbejdsbord Størrelse: 450×350 mm Max belastning: 200 kg Spindelkonus: HSK-E32 |
| Behandlingsydelse | Spindelhastighed: 40000 rpm (elektrisk spindel) Hurtig fremføringshastighed: 48/48/40m/min Skærefremføringshastighed: 1-20000 mm/min Værktøjsmagasin Kapacitet: 15 skiver |
| Præcisionsindeks | Positioneringsnøjagtighed: ±0,002 mm Gentag positioneringsnøjagtighed: ±0,001 mm Overfladeruhed: Ra≤0,1μm (aluminiumsdele) |
| Anden konfiguration | System: Makino Professional 6 Kontinuerlig effekt: 8,4kW Funktion: SGI.5 konturoptimering for glat overflade og minimal segmentforskel |
| Typisk anvendelse | Optiske dele, præcisionsformkomponenter, halvledermikrostrukturer og højpræcisionsbearbejdede dele |
| Mekaniske specifikationer | X/Y/Z vandring: 500/400/330 mm Arbejdsbord Størrelse: 650×400 mm Max belastning: 300 kg Spindelkonus: BT30 |
| Behandlingsydelse | Standard spindelhastighed: 10000 rpm, valgfri 24000 rpm Hurtig fremføringshastighed: 48/48/48m/min Skærefremføringshastighed: 1-30000 mm/min Værktøjsmagasin: 14/21 revolverværktøj |
| Præcisionsindeks | Positioneringsnøjagtighed: ±0,006 mm Gentag positioneringsnøjagtighed: ±0,003 mm Borenøjagtighed: ±0,01 mm (Φ10 mm hul) |
| Anden konfiguration | System: FANUC 31i-B Plus Spindeleffekt: 11kW / Kontinuerlig 3,7kW Funktion: AI termisk forskydningskompensation, understøttelse af L/D=30 dybe huls bearbejdning |
| Typisk anvendelse | 3C elektroniske præcisionsdele, halvlederstrukturdele og massebearbejdede komponenter |
Dette projekt fokuserer på højpræcisionspositioneringsaksler af messing, der bruges til sydøstasiatiske plastiksprøjtestøbeforme, der tjener til positionering af kernehulrum og endefladeforsegling. Kunden stod over for langsigtede kvalitetsproblemer med tidligere leverandører, herunder koaksialitet over 0,012 mm og defekte spejloverflader, hvilket resulterede i kun 72 % sprøjtestøbningsudbytte. Vi vedtog professionelle præcisions-CNC-fremstillingsprocesser for fuldstændigt at løse batch-ustabilitetsproblemer.
Emnet er lavet af C3604 friskærende messing med en samlet længde på 40 mm. Referenceområdet for ydre diametertolerance er 14.795-14.800 mm. De centrale tekniske vanskeligheder ligger i tre strenge indikatorer: koaksialitet mellem indre hul og ydre cirkel kontrolleret inden for 0,005 mm, tætningsendeflade, der når spejloverfladen Ra≤0,02μm, og flertrins dimensionel tolerance strengt begrænset inden for ±0,003 mm intern kontrolstandard. Enhver koaksialitetsafvigelse vil forårsage ujævn plastikvægtykkelse, mens små værktøjsmærker vil føre til materialeoverløb og skimmelsvamp.
Vi brugte Tsugami dobbelt-spindlet drejebænk af schweizisk type til engangsopspænding i fuld procesproduktion, hvilket undgår sekundære fastspændingsfejl. Hele processen omfatter fjernelse af grovdrejningsmargin, benchmark-finishing af diamantværktøj, finboring af indre hul i trin, overfladefinishing af en-krystal diamantspejl og automatisk ultralydsrensning. Vi har strengt segmenteret skæreparametre: højhastigheds-grovdrejning til materialefjernelse, lav-tilspændende finskæring til kontrol af den ydre cirkelrundhed og mikroskæring uden fremføring til dannelse af spejloverflader, hvilket opnår nul polering sekundær skade.
Batchproduktion blev afsluttet under et 22℃ konstant temperaturmiljø med regelmæssig spindeludløbskalibrering for at stabilisere bearbejdningskonsistensen.
Sampling testdata viser, at benchmark ydre diameter er stabilt kontrolleret mellem 14,797 mm og 14,799 mm, koaksialitet stabilt inden for 0,0032 mm og spejloverfladeruhed mellem Ra0,016-0,020 μm. Den første batch på 3000 styk opnåede et omfattende udbytte på 99,87%.
Efter kundemontage og formtestning steg sprøjtestøbningsudbyttet fra 72% til 98,6%, og formvedligeholdelsescyklussen blev forlænget fra 3 dage til 15 dage, hvilket reducerede nedetidstab med 80%. Denne stabile behandlingsevne har opnået langsigtede månedlige gentagne ordrer fra kunden.
Dette etui er et miniature-formkerneskaft, der er tilpasset til medicinske forbrugssprøjtestøbeforme, med en enkelt batch på 800 stykker, der bruges til at danne mikrorørs indre hulrum. Emnet har sammensatte strukturer med flere trin, tilspidsede overflader og affasninger inden for en samlet længde på kun 26 mm, der tilhører mikroslanke skaftdele. Det kræver 0,01 mm præcis mellemrumskoordinering med mellemformen og streng 0,005 mm koaksialitet, hvilket er svært for almindeligt behandlingsudstyr at stabilisere.
Kundens tidligere batcher led af 0,01-0,02 mm koaksialitetsudsving og størrelsesslid efter spejlpolering, hvilket resulterede i 15 % defektrate. Baseret på de højfrekvente åbnings- og lukningsforhold for medicinske forme, supplerede vi skjulte tolerancestandarder, der ikke er markeret på tegningerne: planhed på endefladen ≤ 0,004 mm, akselcylindricitet ≤ 0,003 mm og tolerance for konisk overfladeprofil ≤ 0,004 mm, som blev godkendt af kunden og godkendt af kunden.
Vi adopterede Citizen L12 schweizisk drejebænk + Mazak drejemøllekompositcenter til komplet produktion. Processen dækker grov formning af ydre cirkel og tilspidset overflade, PCBN-værktøj semi-finishing margin kontrol, fire-akset CNC vinkel rensning og tilpasset våd spejl slibning. Kernefordelen er engangsfastspændingsformning for at eliminere kumulative fastspændingsfejl, og mikroslibning med enkelt fjernelsesvolumen mindre end 0,001 mm for at sikre spejloverfladekvalitet uden dimensionel overtolerance.
Efter batchafslutning blev 30 stykker tilfældigt udvalgt til fuld CMM-inspektion. Den målte værdi af den store ydre diameter holdes stabilt i det mellemste toleranceområde, den matchende akseldiameter er inden for det optimale samlingsinterval, og koaksialiteten er styret mellem 0,002-0,004 mm. Spejlets overfladeruhed når Ra0,018-0,022μm. Det samlede udbytte på 800 dele er 100 % uden behov for efterbearbejdning.
I den faktiske kundeproduktion blev åbnings- og lukningsraten for støbeformen reduceret til nul, og antallet af flashdefekter i sprøjtestøbte medicinske rør faldt fra 14,8 % til 0 %. Efter 200.000 støbecyklusser bevarer kerneakslen stadig den originale præcision uden dæmpning. Kunden har bekræftet tre faste batchordrer hver måned for et langsigtet samarbejde.
Q1: Hvilke materialemuligheder er tilgængelige for specialfremstillede dele?
A: Vi understøtter messing, rustfrit stål, aluminiumslegering, titanlegering og teknisk plast, inklusive PEEK. Materialecertifikater og kemiske sammensætningsrapporter kan leveres efter anmodning for præcise CNC-fabrikationsordrer.
Spørgsmål 2: Er der et minimumsbestillingskrav for brugerdefinerede ultrapræcisionskomponenter?
A: Vi accepterer prototypeordrer i ét stykke samt massekørsler op til hundredtusindvis af enheder. Ingen streng MOQ anvendes til præcisions CNC-fremstilling af specialprojekter.
Spørgsmål 3: Hvordan kontrollerer du deformation af tyndvæggede dele og mikrofunktionskomponenter?
A: Optimerede spændebeslag, lagdelte skæreparametre og værkstedsmiljø med konstant temperatur hjælper med at kontrollere bearbejdningsdeformationen. Vi udfører validering af den første artikel før formel produktion til præcisions-CNC-fremstillingsjob.
Spørgsmål 4: Hvilke måleinstrumenter bruger du til tolerancevalidering på mikronniveau?
A: Zeiss CMM, rundhedstester, overfladeruhedsmåler og optisk billedmåleinstrument er indsat. Fulddimensionelle inspektionsoptegnelser vil blive leveret sammen med færdige præcisions-CNC-fremstillingsdele.
Q5: Kan du levere dele med højtydende spejloverfladeforseglingsoverflader?
A: Ja. Diamantdrejning og mikroslibeprocesser leverer spejlkvalitet Ra ned til Ra0,02μm, velegnet til støbeforseglingsoverflader, der tilhører præcisions-CNC-fremstilling og meget vanskelige applikationer.
Q6: Vil dit ingeniørteam gennemgå tegninger og tilbyde fremstillingsforslag?
A: Vores ingeniørteam gennemgår kundetegninger for potentielle fremstillingsrisici og tilbyder gratis procesforslag. Vi justerer CNC-programmer i overensstemmelse hermed for opfølgende præcisions-CNC-fabrikationsbatches.
Adresse
Bygning A1, Yufeng Industrial Park, Guangming District, Shenzhen, Kina
Tlf
Bygning A1, Yufeng Industrial Park, Guangming District, Shenzhen, Kina
Copyright © 2026 Shenzhen Sanluo Precision Technology Co., Ltd. Alle rettigheder forbeholdes.