Produkter
CNC produktion
  • CNC produktionCNC produktion
  • CNC produktionCNC produktion
  • CNC produktionCNC produktion
  • CNC produktionCNC produktion

CNC produktion

Sanluo Precision er en professionel kinesisk producent og leverandør med speciale i masse CNC-produktion, der tilbyder skalerbare tjenester til sine kunder. Ved at udnytte robuste produktionskapaciteter og et omfattende forsyningskædestyringssystem leverer virksomheden specialiserede, tilpassede CNC-produktionstjenester til sektorer som halvlederkomponenter, husholdningsapparater, hardwareværktøjer og mekanisk udstyr, herunder fremstilling af komplekse og udfordrende dele. Med en månedlig produktionskapacitet på over en million enheder, opfylder Sanluo Precision fuldt ud de strenge masseproduktionskrav i forskellige industrier.

Batchfremstillingskvalitet bestemmer direkte montageudbytte, produktholdbarhed og brands omdømme for hardwarevirksomheder, der skalerer fra prototype til marked. Inkonsekvente dimensioner, svingende defektrater og upålidelige leveringsplaner kan øge omkostningerne til efterbearbejdning og forsinke produktlanceringer. Sanluo Precision leverer CNC-produktionstjenester i stor skala bygget på et 8000㎡ værksted, 130+ CNC-maskiner, tre automatiserede linjer og et modent forsyningskædesystem. Vi betjener halvleder-, husholdningsapparater-, hardwareværktøjs- og mekanisk udstyrsindustrier med skræddersyet batchfremstilling til komplekse dele, der leverer over en million stykker om måneden med standardiseret proceskontrol og fuld inspektionsdækning.

Præcisionsstandard

dimensionel nøjagtighed L (X) W(Y) H(Z) SH R
enhed:±/mm 0.005 0.003 0.001 0.002 0.008
Geometrisk nøjagtighed fladhed parallelitet vinkelret ruhed profiltolerance
enhed:±/mm 0.001 0.002 0.002 Ra0,6 0.003
produktionskapacitet 1~999999 stk 1~999999 stk 1~999999 stk 1~999999 stk 1~999999 stk
produktionscyklus 3-20 dage 3-20 dage 3-20 dage 3-20 dage 3-20 dage

Inspektionsinstrumenter og måleværktøj: CMM-koordinatmålemaskine, optisk billedmåleinstrument, profilprojektor, laserdiametermåler, laserinterferometer, ruhedstester, rundhedstester, værktøjsmikroskop, stereomikroskop, mikrometer, stiftmåler, måleur, mikrometermåler, elektronisk højdemåler, kaliber, måleblok, hårdhedstester, gevindmåler

Produktionskapacitet og udstyr

Vores værksted demonstrerer stærk skaleret fremstillingsevne til CNC-produktion i store mængder med cellulært layout og automatiseret udstyrskonfiguration designet til stabilt output.

Værkstedsskala: Samlet areal 8000 kvadratmeter, 130 sæt CNC-udstyr inklusive 80 CNC-drejebænke, 50 bearbejdningscentre og 3 automatiserede produktionslinjer

Cellulært layout: Forarbejdningsenheder organiseret efter produkttype, hver udstyret med drejning, fræsning, boring og anboring til samlebåndsdrift

Automatiseringsniveau: Robotlæsning og losning øger effektiviteten med 40 % og reducerer arbejdsomkostningerne med 30 %

Automatiseret efterbehandling: Automatiske afgratnings-, rengørings- og inspektionsanordninger til fuldautomatisk produktionsflow

Månedlig output: Over 1.000.000 styk, der understøtter vedvarende levering af store mængder

INDEX MS16-6 Plus Multi-Spindle Automatisk Drejebænk

Parameterkategori Parameter detaljer
Udstyrsmodel INDEX MS16-6 Plus
Kernepositionering Højeffektiv masseproduktion af komplekse små dele
Spindelkonfiguration 6 arbejdsspindler, 2 synkronspindler
Bearbejdningskapacitet Stangdiameter 16mm (Plus model 22mm), max effekt 15kW
Bevægelsesydelse Max spindelhastighed 10.000 rpm, max moment 18 Nm
Værktøjsholdersystem Op til 12 værktøjsholdere, inklusive kryds-, rille-, bore- og andre glider
CNC system Siemens S840D sl-system med 18,5-tommer berøringsskærm
Kerne fordele Dobbelt-tre-akset bearbejdning, kort omstillingstid, kort hjælpetid, væsentligt reducerede enhedsomkostninger
Typisk anvendelse Præcisionskomponent masseproduktion

DNM-seriens vertikale bearbejdningscenter

Som en globalt bedst sælgende klassisk serie er DNM-serien kendt for sin enestående pålidelighed og produktionseffektivitet, hvilket gør den til det ideelle valg til stabil batchproduktion.

Parameterkategori Parameter detaljer
Udstyrsmodel DNM-serien
Kernepositionering Lodret, højeffektiv bearbejdning med høj præcision
Rejser (X/Y/Z) Flere tilgængelige rejsekonfigurationer, f.eks. X-akse: 1.050 mm, Y-akse: 570 mm, Z-akse: 625 mm
Spindel system Direkte koblet spindel som standard, højhastighedsspindel med høj drejningsmoment som ekstraudstyr
Kerne fordele Et af verdens bedst sælgende produkter med højeste produktivitet og holdbarhed, fremragende pålidelighed
Miljøvenlig og bekvemmelighed Indbygget strømforbrugsovervågning, valgfri programmerbar nedsænket kølevæske
Typisk anvendelse Præcisions komponent batch produktion

Lean Management & Supply Chain

Vi implementerer lean produktionsstyring og forsyningskædesamarbejde for at sikre stabil, rettidig og omkostningsoptimeret levering for hver CNC-produktionsordre.

SMED hurtig omstilling: Skiftetid reduceret fra 2 timer til 30 minutter, hvilket forbedrer udstyrsudnyttelsen markant

Kaizen løbende forbedring: Over 100 forbedringsprojekter implementeret hvert år, drevet af frontlinjeoperatørforslag

VMI lagerstyring: Proaktiv lagerforberedelse baseret på kundevolumenprognose for at garantere rettidig levering

JIT produktionstilstand: Produktion planlagt i henhold til kundeleveringsplan, levering til tiden og reduceret kundelagertryk

EDI-dataudveksling: Ordre, følgeseddel og erklæringssystemintegration for strømlinet samarbejdseffektivitet

Periodiske rapporter: Månedlig og kvartalsvis leveringsstatistik leveret til kundeomkostningsanalyse og lageroptimering

Produktionscasestudier

Forfatter: Senior Technical Manager, Sanluo Precision (Shenzhen)

Ni års erfaring med CNC-produktion af præcisionsaksler og støbeformkerner. Hver dag modtager jeg tegnefiler fra indenlandske og oversøiske formproducenter. I den faktiske produktion vises mange problemer ikke på tegningerne, såsom kumulativ klemfejl og værktøjsslid. Jeg fokuserer på at identificere disse skjulte risici under tegningsgennemgang, optimering af procesruter for prototype- og batchordrer, for at sikre stabil nøjagtighed og rimelig leveringstid for kunderne.

Case 1: Præcisionsgearaksel

CNC Production

Punkt Detaljer
Industri & Anvendelse Automatisk præcisionstransmissionsudstyr, servomotorkrafttransmission og præcisionsdrejningsmoment-reverseringsstruktur
Materialee 40Cr hærdet og hærdet legeret stål, hårdhed HRC28-32
Nøgledimensioner Samlet længde 118 mm, tandhjulsstigningsdiameter Φ48 mm, modul 1,25, 42 tænder, ydre flertrinsdiameter, positioneringsflange, tætningsgrænserille, involut præcisionstandprofil
Kernetolerancer Skaftdiameter ±0,005 mm; flange vinkelret ≤0,006 mm; radial udløb i fuld længde ≤0,004 mm; gear pitch kumulativ ≤0,008mm; tandjustering ≤0,005 mm; koaksialitet ≤0,003 mm; gearflade Ra0,4μm
Behandlingsproblemer Slank aksel deformation under højhastighedsrotation; evolvent gearprofils præcision påvirker direkte transmissionsstøj og drejningsmomentstabilitet; flertrins koaksial struktur kumulativ fejl fra gentagen fastspænding; restspændingsrebound efter bearbejdning
Procesløsning Drejemølle komposit 5-akset kobling, en-klemme færdiggørelse af drejning, fræsning, slidsning, boring og flangeformning. Højpræcisions elastisk spændespændebeslag med selvkoncentricitet ≤0,002 mm. 4 timers konstant temperatur afspænding efter skrubning. Ultrafinkornet diamantbelagt formskærer til efterbehandling.
Skæreparametre Skrubbebearbejdning: 4200 r/min spindel, 0,12 mm/r fremføring, 0,3 mm dybde. Efterbehandling: 6800 r/min spindel, 0,06 mm/r fremføring, 0,05 mm dybde. Gearprofil: højpræcisions interpolationsfræsning, når national standard grad 5 præcision uden sekundær hobbing.
Inspektionsmetode CMM + dedikeret gearindgrebstester dobbelt udstyr fuld inspektion, 22±0,5℃ konstant temperaturmiljø
Produktionsresultat Første batch 100 stykker giver 99,8%; 72-timers kontinuerlig højhastighedstest frem og tilbage rotation bestået, ingen unormal støj, ingen tilbageslag; nul fejl og nul præcision nedbrydning efter 6 måneders feltdrift; vedvarende gentagne ordrer bekræftet

Case 2: PEEK Special Engineering Plastic Slider

CNC Production

Punkt Detaljer
Industri & Anvendelse Drivsystem til biler, positionering af glidekomponent under langvarig frem- og tilbagegående bevægelse og skiftende belastninger
Materialee VICTREX WG101 kulfiberfyldt PEEK (kulfiberforstærket PAEK)
Nøgledimensioner Længde 25,4±0,1 mm, bredde 17,88±0,06 mm, højde 9,85 mm, sideknastykkelse 8,5±0,05 mm, rilledybde 5,4+0,1/0 mm, tyndvægget nav 3,6±0,05 mm, flere R1,6-filetter
Kernetolerancer Små funktioner ±0,007 mm; glidende overflade fladhed ≤0,005 mm; boss koaksialitet ≤0,006 mm; styrerillesymmetri ≤0,008 mm; overgangsflade Ra1,6μm; belægningslag 600μm ±0,02mm
Behandlingsproblemer Kulfiber stærkt slibende, almindeligt hårdmetalværktøj slides efter 30 stykker; T-formet tyndvægget struktur deformeres let under skærekraft; styrerille indervæg skal være fri for værktøjsmærker for at undgå glidende støj; PEEK absorberer fugt fra kølevæske og deformerer
Procesløsning Skrubbebearbejdning på VMC850 med diamantbelagte fræsere (6x slidstyrke af wolframstål). Efterbehandling på FD-650 højhastigheds graveringsmølle med 24000 o/min lavvibrationsspindel. Fulddækkende vakuumadsorptionsarmatur med bløde gummipuder. Lavtemperatur luftkølet tørskæring, ingen kølevæske, for at forhindre termisk deformation.
Skæreparametre Skrubbebearbejdning: 0,12 mm ensartet efterbearbejdning. Efterbehandling: lagdelt mikroskæring, enkelt dybde, der ikke overstiger 0,06 mm. Værktøjsskift for hver 400 stykker for at forhindre slidrelaterede batchfejl.
Målte data Samlet længde: 25,34 ~ 25,46 mm, udsving kun 0,012 mm. Boss tykkelse: 8,47 ~ 8,53 mm. Styrerilledybde: 5,402~5,486 mm. Tyndvægstykkelse: 3,57~3,64 mm. Parallelisme: 0,004 mm gennemsnit. Symmetri: ≤0,007 mm.
Produktionsresultat Første batch 500 styks fejlprocent 0,4 %, anden batch 1000 styks nul defekter. 72-timers udholdenhedstest for køretøjets glidning bestået. Glidende støj reduceret 42%, slidlevetid steg 60%, fejlprocent faldt fra tidligere leverandør 32% til 0,4%. Stabil 2000 styks månedlige gentagelsesordre.

Hvorfor vælge Sanluo Precision

Sanluo Precision skiller sig ud som en pålidelig producent og leverandør til globale købere, der søger pålidelig batchproduktionssupport. Vores skalerede CNC-produktionstjenester er bygget på storskala produktionskapacitet og et modent, komplet supply chain management system, der leverer tilpassede fremstillingsløsninger til halvlederkomponenter, husholdningsapparater, hardwareværktøjer, mekanisk udstyr og mange andre industrier. Vi er i stand til at håndtere komplekse specialdele med høje vanskeligheder, med en månedlig produktion på over en million styk for at opfylde strenge krav til batchproduktion fra forskellige industrisektorer.

Mulighed for fremstilling af store mængder: 8000㎡ produktionsværksted udstyret med over 130 CNC-enheder og tre automatiserede produktionslinjer, der understøtter stabil højvolumenproduktion til langsigtede gentagne ordrer.

Højpræcisions proceskontrol: Strenge dimensionelle og geometriske tolerancestandarder, parret med inspektionsinstrumenter i fuld rækkevidde, for at holde delens konsistens selv ved store serier.

Kompetence til bearbejdning af komplekse dele: Erfaren i udfordrende specialarbejde, herunder legeret stål, hærdede metaller og højtydende ingeniørplast, såsom kulstoffyldt PEEK.

Modent forsyningskædesamarbejde: Lean produktionsarbejdsgange understøtter hurtig SMED-omstilling, VMI-lagerstyring og JIT-levering for at stabilisere leveringstider for globale kunder.

Globalt orienteret servicemindset: Procesdokumentation, inspektionsrapporter og projektsporing tilpasset til oversøiske indkøbscyklusser, hvilket forenkler grænseoverskridende ordrekoordinering.

FAQ

Q1: Hvad er din månedlige kapacitet for batchordrer?

A: Vores månedlige produktion overstiger en million stykker. Vi driver 130 CNC-maskiner og tre automatiserede produktionslinjer med cellulært layout, der understøtter vedvarende højvolumenproduktion på tværs af halvledere, husholdningsapparater, hardware og mekanisk udstyrssektorer.

Q2: Hvordan garanterer du ensartet kvalitet på tværs af store partier?

A: Vi anvender SPC statistisk proceskontrol, standardiserede CNC-programmer, faste værktøjsskiftecyklusser og et tredelt inspektionssystem (første artikel + igangværende patrulje + endelig inspektion). Hver batch afsendes med en komplet CMM-inspektionsrapport, og vi arkiverer alle procesparametre, så gentagne ordrer bevarer identisk præcision.

Q3: Kan du behandle speciel ingeniørplast som kulfiberfyldt PEEK?

A: Ja. Vi bruger diamantbelagte værktøjer, lavtemperatur luftkølet tørskæring og specialtilpassede vakuumarmaturer til slibende og varmefølsomme plastik. Vores PEEK batch-defektrate forbliver under 0,5 %, langt bedre end branchegennemsnittet.

Spørgsmål 4: Tilbyder du forsyningskædetjenester såsom VMI- eller JIT-levering?

A: Ja. Vi leverer VMI-leverandørstyret beholdning, JIT-produktionsplanlægning, EDI-systemintegration og månedlige / kvartalsvise leveringsstatistikrapporter for at hjælpe kunder med at optimere beholdningen og reducere administrationsomkostninger.

Q5: Hvad er den typiske ledetid for masseproduktion?

A: Standard leveringstid er 3 til 20 arbejdsdage afhængig af delens kompleksitet, batchvolumen og overfladebehandling. Vores SMED-hurtige skift holder opsætningstiden inden for 30 minutter for hurtig produktionsrampe-up.

Super Precision Turning
Super Precision Turning
Super Precision Turning
Super Precision Turning
Hot Tags: CNC-produktion, Kina, producent, leverandør, fabrik
Send forespørgsel
Kontaktoplysninger
For forespørgsler om vores produkter eller prisliste, bedes du efterlade din e-mail til os, og vi vil kontakte os inden for 24 timer.
X
Vi bruger cookies til at tilbyde dig en bedre browsingoplevelse, analysere trafik på webstedet og tilpasse indhold. Ved at bruge denne side accepterer du vores brug af cookies.Privatlivspolitik